Joensuulaistytöt kostivat: Raiskaajalle kurkku takapuoleen!
Joensuulainen opiskelijanuorukainen miettinee jatkossa kahteen kertaan, ennen kuin rupeaa ottamaan naista väkisin. Seurauksena voi olla kurkku arkaan paikkaan.
- Se kundi ei vähään aikaan raiskaa ketään, naurahtaa kurkunasennustalkoissa mukana ollut joensuulainen opiskelijatyttö.
Tässä jutussa esiintyvät henkilöt eivät ymmärrettävistä syistä johtuen halua esiintyä omalla nimellään. Käytämme heistä tekaistuja nimiä Matti, Maija ja Liisa. He kaikki opiskelivat Joensuussa, kun tapahtumasarja sattui.
Matti ja Maija seurustelivat aikansa, mutta sitten pariskunnalle tuli ero. Matti yritti saada Maijaa vielä jatkamaan, mutta tyttö ei ollut halukas. Matilla haluja riitti. Hän halusi Maijan vielä kerran sänkyyn kanssaan. Mutta Maija oli toista mieltä. Matti oli kuitenkin Maijaa vahvempi ja väkisinmakasi tytön, vaikka tämä teki vastarintaa kaikin voimin.
Maija kertoi Matin vastenmielisestä teosta parhaalle ystävälleen Liisalle. Tytöt alkoivat suunnitella vastatoimia.
- Tiesimme Matin olevan kova poika ottamaan, joten päätimme tehdä kostoiskun hänen ollessaan tarpeeksi huonossa kunnossa, Liisa kertoo.
Kun sopiva illanvietto koitti, johon Matin tiedettiin osallistuvan, Maija ja Liisa järjestivät itsensä paikalle. Bileet pidettiin yksityistiloissa. Matti nappaili alkoholia melko tiukkaan tahtiin, mutta tytöt pitivät itsensä selvinä.
Sopivan hetken tullen Maija ja Liisa hivuttautuivat Matin läheisyyteen ja tulivat sanalle. Matti ei osannut aavistella mitään pahempaa ja arveli Maijan unohtaneen koko väkisinmakuun. Rupattelu jatkui rattoisasti, ja vieläpä Matin haluamaan suuntaan.
- Me annoimme Matin ymmärtää, että hommat voisivat hoitua vaikka kummankin kanssa, Liisa hymähtää.
Matti uskoi koko jutun ja oli innoissaan. Tytöt johdattelivat Matin tunnelmavalaistuun huoneeseen, jossa he olivat kolmistaan. Kun Maija ja Liisa alkoivat lähennellä Mattia ja rupesivat riisumaan tätä, Matti ehti ohikiitävän hetken ajatella, että hän saa nyt kahta naista kerralla.
Se oli väärä päätelmä. Kun tytöt saivat Matilta housut jalasta, he toteuttivat suunnitelmansa. Maijan käteen ilmestyi jostakin komea kurkku, jonka hän suurempia suruja tuntematta survoi Liisan avustuksella Matin peräaukkoon. Matista tuli varmaankin Joensuun ensimmäinen kurkullaraiskattu mies.
- Minä pitelin kaveria paikallaan, kun Maija heilui kurkun kanssa, Liisa tunnustaa.
- Se huusi kuin sika. Kai se sattui, mutta siinäpä sopi muistella, miltä Maijasta tuntui väkisinmakuun aikana.
Tarina ei kerro, mitä sitten tapahtui. Luultavasti tytöt poistuivat vähin äänin tai ankarasti kikattaen paikalta, ja Matti riuhtoi karmeasti sadatellen kurkun pois arasta paikasta. Hänen uransa syväkurkkuna oli siltä erää ohi.
Selvin päin olevalle miehelle ei kaksi naista sullo kurkkua peräsuoleen millään konstilla. Kumpikaan tytöistä ei ole halukas antamaan sen tarkempia tietoja julkiselle sanalle tapauksen kulusta ja kurkun kohtalosta. Matin väkisinmakuun uhriksi joutunut Maija asustaa jo tätä nykyä miehensä kanssa Saksassa. Poliisille asti kumpikaan raiskausepisodi ei mennyt. Se on etenkin kurkkuepisodin osalta vahinko, sillä Joensuun skinilevottomuuksiin tottuneelle virkavallalle olisi suonut välillä hieman hupiakin raskaan työnsä lomassa.
Raiskatun opiskelijan tytön kosto oli karmea, mutta osuva. Raiskaajalle kurkku takapuoleen.
Juttu liittyy historiasarjaamme ”Hymyn hurjimmat”

















































