Hymy: Kaapon kaunottaret – Hymyn missiblogi

Suosikkimissini ei voittanut
18.1.2010 Kalle Väistö | Miss Suomi, Viivi Pumpanen, Essi Hellstén, Minna Nikkilä, Riina Seise, Anne Nurminen, Susanna Turja, Vappu Pimiä
Vuosikymmen ensimmäiseksi Miss Suomeksi valittiin odotetusti Viivi Pumpanen.
Sen sijaan perintöprinsessat Anne Nurminen ja Susanna Turja pääsivät hieman yllättämään. Kolmikkoon voi olla tyytyväinen, vaikka omasta suosikkikolmikostani ei palkintosijoille kukaan päässytkään. Nähtäväksi jää, millaisen missivuoden he meille tarjoavat.
Oma suosikkitrioni olisi edelleen ollut Minna Nikkilä, Riina Seise ja Essi Hellstén. Sijoitukset luetellussa järjestyksessä.
Parin vuoden tauon jälkeen finaalin televisioinnista vastasi oikea tuotantoyhtiö punkbasistin videopajan sijasta, ja lopputulokseen olen positiivisesti yllättynyt. Vappu Pimiä ei ollut läheskään niin huono juontaja kuin BB antoi odottaa. Sössötystä, omille vitseille repeilyä ja suomen kielen raiskausta oli erittäin vähän.
Televisioinnissa oli palattu perinteiseen lavatepastelun taltioimiseen. Vaikka itse suosisin enemmän oikean TV-ohjelman tekemistä ja dokumentaarisen materiaalin näyttämistä, tekijöiden ratkaisu ajoi asiansa. Nyt sentään tyttöjä näytettiin kunnolla, eikä heidän kauneuttaan piilotettu rasvakerroksen tai valojen alle, kuten toissa vuonna.
missitoimittaja
Kalle Väistö


Kommentit (3)
1.
No, teletappi saatiin sitten kansainvälisille karjamarkkinoille lähetettäväksi ja nähtäväksi jää mihin kategoriaan hänet tullaan leimaamaan.
Tuskimpa kuitenkaan rengastetaan ja näin ollen kruunataan markkinoiden kauneimpana ja jaloimpana kanditaattina.
Mutta maastahan se pienikin ponnistaa….
18.1.2010 klo 15.26, mäxxx taisto (vierailija)
2.
Aivan surkeaa. Tässä se saa…na nähdään kun Suomen kansan annetaan päättää. Tuijotetaan vain pikkusöpöä naamaria, huom. pikkusöpöä, ja unohdetaan oikeat kriteerit. Mahtaa olla Viivillä ihanaa toimia kansainvälisissä kisoissa muiden tyttöjen kainalosauvana.
Mutta tätähän tämä on. Suomi on holhousyhteiskunta ja sitä sen pitää olla. Kansalle ei saisi antaa tärkeissä asioissa valtaa päättää, koska jos näin on, niin suomalaiset eivät maksaisi tietenkään laisinkaan veroja (vaikka palveluita pitäisi olla). Niin ja: hehän lähettäisivät Euroviisuihinkin Jari Sillanpään, kun se on niin hyvä laulamaan suomalaista iskelmää. Ei kun helvetti… nehän LÄHETTIVÄTKIN SEN.
Yyyhhhh…nyt meen itkeen.
18.1.2010 klo 22.17, Reino Nortti (vierailija)
3.
Jaa Minna Nikkilä voittaja-ainesta, hah hah haa. Vartalo aivan tasapaksu ja suuressa hymykuvassa näyttää aivan käsinukke Kasperilta. Paremminkin sijoitus 8-10.
26.1.2010 klo 19.12, kake (vierailija)