Kauniin ihoni salaisuus on tämä!
Heipsansaa kullannuppuiset lukijani!
Tämä viikko on jälleen tuonut mukanaan uusia, mielenkiintoisia kuvioita. Jos kaikki menee niin kuin pitää, kuvaamme hauskan TV-projektin kesällä. Minun lisäkseni tähän sessioon osallistuu myös tyttäreni Saana ja yhtiökumppanini Pekka Forsberg.
Kuten muistakaan keskeneräisistä projekteista, ei tästäkään saa valitettavasti vielä huudella sen enempää. Innoissaan kuitenkin olemme kaikki kolme ja syystäkin!
Koska viime ajat ovat menneet lähinnä työasioita puidessa, ei minulle kuulu mitään sen kummempaa arkielämään tällä hetkellä. Välit vanhempaan exääni ovat hyvät ja ystävyys vain paranee. Olemme nykyään molemmat ns. superfoodisteja suurimmaksi osaksi ja kasvatamme yhdessä tänäkin kesänä härkäpavuista alkaen kaikenlaista terveellistä luomuruokaa. Toisen exäni, nuorikko-Joelin kanssa taas asiat ovat hitusen huonommin. Jopa virtuaalinen yhteydenpito tökkii, mutta se on minulle tällä hetkellä ns. ”yks hailee”. Energiani ei nyt riitä minkäänlaiseen ihmissuhteiden setvimiseen. Sähköpöstini pursuilee treffipyyntöjä joka päivä, mutta toistaiseksi keskityn pääosin työasioihin.
Minulta on usein kyselty ruokavalioistani ja liikunnasta. Keskittykäämme tässä postauksessani niihin.
En käy kuntosalilla kuin noin kerran viikossa, koska en halua kasvattaa lihaksia millään tavalla. Kotona poljen ”hiihtotyylistä” cross traineria ja teen itse kehittämään ”kotizumbaa” käsipunttien kera. Siinä pulssi nousee ja hiki lentää! Talvella käyn hiihtämässä myös ulkona, vaikka en siitä kauheasti tykkää. Lisäksi sauvakävelen/hölkkään 7-10km lenkkejä kaksi kertaa viikossa ja teen myös keppijumppaa. Hulahula- vannetta pyörittelen myös - joka varmistaa, että eräät tärkeimmät näkymättömät lihakset pysyvät huippukunnossa.
On hyvin tärkeää, ettei treenaa liikaa ja liian rankasti, koska silloin munuaiset alkavat erittää ”stressihormonia” nimeltä kortisoli, joka vanhentaa etenkin kasvojen ihon hyvinkin aikaisessa vaiheessa - jopa pahemmin kuin liiallinen auringonotto.
Itse suorastaan asuin solariumissa ikävuosina 18-26v. ja nykyäänkin olen usein laiska aurinkosuojien käyttäjä jopa kesäisin merellä tai aurinkolomilla ulkomailla. Solarium- ja aurinkovauriot kasvoissa on kuitenkin korjattu muun muassa The Look-klinikan injektiohoidoilla sekä ruokavaliolla, joka sisältää runsaasti erilaisia suojaravinteita, antioksidantteja ja hyviä rasvoja.
Elän elämääni nauttien kaikista mahdollisista sen tarjoamista nautinnoista. Mikään ja mitään ei ole ”pakko”. Pidän kuitenkin liikunnasta, joten se on aina olut luontainen osa arkea. Samoin olen aina ollut kiinnostunut ns. terveellisestä ruoasta. Syön toki esimerkiksi pitsan tai vaikka kaksi grillimakkaraa kerralla, jos siltä tuntuu! Yleensä minulle ei vain maistu valkoinen leipä, valkoinen riisi eikä pasta. Hyvin tehtyjä täytekakkuja rakastan, mutta minkäänlaisesta pullasta en välitä.
Tykkään juhlimisesta ja rakastan olutta – sen tietävät kaikki, jotka minua vähääkään tuntevat.
Olen käyttänyt luontaistuotteita yli viisitoista vuotta. Tällä hetkellä otan viitenä päivänä viikossa Mivitotal Flexiä, Havupuu-uutejuomaa, omegoita ja karnosiinia.
Useimmat aamuni aloitan joko soijamaitoon tai maustamattomaan soijajogurttiin tehdyllä maukkaalla ”sotkulla”, johon lisään muun muassa laulaja Madonnan käyttämiä makrobioottisia superfoodjauheita. Niissä on valtavasti antioksidantteja , hivenaineita ja vitamiineja. Yleensä aamusoossini sisältää soijamaitoa, johon olen sekoittanut proteiinijauhetta, pakastemustikoita ja mustikkajauhetta, maca- ja acai-marjajauheita, spirulinalevää, kuivattuja Goji-marjoja ja tummia viinirypäleitä, murskattuja cashew-pähkinöitä, 100% kaakaopapurouhetta sekä vehnänorasjauhetta. Usein lisään joukkoon vielä luomukauraleseitä, pellavansiemeniä ja tummaa soijarouhetta.
Tämä ”sotkemiseni” on herättänyt kummastusta toisinaan. Vihertävä vellini ei kaikkien silmiä hivele. Raaka punasipuli-raaka parsakaali lounaani silloin tällöin on myös joidenkin mielestä outo. Minä rakastan sitä, vaikka mahaa joskus nipisteleekin!
Minulla diagnosoitiin 14 vuotta sitten kilpirauhasen vajaatoiminta, johon sain lääkityksen. Sairaus oli kuulemma elinikäinen lääkärin mukaan. Kolmisen vuotta sitten todettiin molemmat sukurasitteeni verenpainetauti ja paha siitepölyallergia.
Sen jälkeen kun yhdistin nämä kaikki edellä mainitut lisäravinteet ja superfoodit, olen parantunut kaikista edellä mainitsemistani sairauksista ja en tarvitse mitään lääkkeitä. Useampi lääkäri on joutunut skeptisyydestään huolimatta myöntämään, että ruokavaliollani on jotakin tekemistä sairauksieni katoamisen kanssa.
Olen lääkärin valvonnassa pitänyt taukoa ja palannut pari kertaa ”normaali-ihmisen sapuskoihin”. Muutamassa viikossa kilpirauhasarvot ovat alkaneet huonontua ja allergiaoireet nostaa päätään.
Uskokoon ken tahtoo. Minä elän näin ja voin hyvin.
Palatkaamme lopussa pinnalllisiin juttuihin. Jos ”lintsaan” tästä ruokavaliostani muutaman viikon, huomaan eron heti kasvojeni ihossa. Väri ei ole niin tasainen, ja ihohuokoset alkavat suurenemaan. Ripset ohenevat ja lyhentyvät. Nyt ne meinaavat kasvaa kolmessa päällekkäisessä rivissä ja joudun nyppimään osan pois pinseteillä!
Terveellisen onnellisia kevätpäiviä Teille toivottaen,
Rakkaudella,
Geronima



































































































